woman

Často kladené dotazy - elektřina

Chcete čerpat levnější elektřinu od jiného dodavatele, ale nejste si jistí, zdali všemu rozumíte? Výběr nejčastěji kladených otázek vám odpoví na vše, co potřebujete vědět.

Porovnejte si cenové nabídky dodavatelů elektřiny v naší chytré kalkulačce zcela zdarma!
Porovnat nabídky

1. Zaplatím za změnu dodavatele?

Podle zákona nesmí být změna jako taková zpoplatněna. Můžete však narazit na společnosti, které mají aktivační a deaktivační poplatky a tímto obcházejí zákon. Proto si dejte pozor, k jaké společnosti přecházíte a na tyto poplatky se hned na začátku informujte.

2. Vyplatí se mi změna dodavatele?

Záleží na tom, kolik silové elektřiny ročně spotřebujete a za jakou částku vám ji stávající dodavatel účtuje. Pomůže vám naše kalkulačka, díky které zjistíte, kolik můžete ušetřit a jaký dodavatel vám nabídne nejlepší cenu.

3. Mohu být během změny bez dodávky elektřiny?

Nebojte se, tohle se nemůže stát! Změnou se pro vás nic nemění. Změní se jen to, že po změně obdržíte faktury s nižší cenou a logem nové společnosti.

Změna dodavatele plynu a elektřiny vám může ročně ušetřit i tisíce korun. Změna je bezplatná a její provedení velice snadné. S Energium.cz o změnu zažádáte online a my už vás zbytkem postupu provedeme a vše za vás vyřídíme.

4. Je nějaký rozdíl mezi dodavatelem a distributorem?

Distributorem elektřiny je společnost, která provozuje distribuční soustavu, a dodává tak elektřinu až k vám domů. Zajišťuje transport a údržbu tohoto spojení. Distributora si nelze změnit, jelikož je vám přidělen podle regionu. Dodavatele naopak můžete měnit, jak potřebujete. Od dodavatele kupujete silovou elektřinu a můžete si tedy vybírat od koho a za jakou cenu ji budete odebírat.

5. Jak dlouho trvá výpovědní lhůta?

V obvyklých případech je výpovědní lhůta stanovena na 3 měsíce, ale někdy může být i mnohem delší. Záleží totiž na smlouvě, kterou jste s dodavatelem uzavřeli. V případě, že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou (většinou na 24 měsíců), nezapomeňte, že musíte smlouvu vypovědět 3 až 6 měsíců před jejím vypršením.

6. Je rozdíl mezi změnou dodavatele a přepisem?

Ano, je. O přepis se jedná v případě koupi bytu či domu novým majitelem, úmrtím majitele odběrného místa nebo libovolného přepisu na jinou osobu. Doba přepisu trvá maximálně 30 dní.

7. Musím změnu oznamovat svému současnému dodavateli?

O samotnou výpověď a kontakt s vaším současným dodavatelem se nemusíte starat, jelikož ji za vás provede váš nový dodavatel.

8. Jak změnu provést?

Změnu dodavatele provedete tak, že si vyberete nového dodavatele s výhodnější nabídkou, s ním uzavřete smlouvu a o zbytek se postará Energium.cz. Odpadnou vám tak starosti s tím spojené a můžete se těšit na faktury s částkou, která vás mile překvapí.

Vývoj ceny energií Průměrná cena elektřiny
4,64 Kč/kWh 2 % arrow
Průměrná cena plynu
16,96 Kč/m3 8 % arrow
Běžná domácnost s námi ušetří 2 463 Kč.
 
Akční nabídky

Hlídáme za vás nabídky od dodavatelů. S námi ušetříte maximum. Stačí se přihlásit k odběru novinek.

 
Výběrem vhodného dodavatele můžete na energiích ročně uspořit spoustu peněz.
woman
Porovnejte si dodavatele elektřiny v naší chytré kalkulačce zcela zdarma!
Porovnat nabídky