woman

Často kladené dotazy - plyn

Zajímá vás změna dodavatele plynu, ale pořád v některých věcech tápete? Následující výběr nejčastěji kladených otázek vám odpoví na vše, co potřebujete vědět.

Porovnejte si cenové nabídky dodavatelů plynu v naší chytré kalkulačce zcela zdarma!
Porovnat nabídky

1. Má smysl přecházet k jiným dodavatelům plynu?

Změnit dodavatele plynu se určitě vyplatí. Předpokladem úspěchu je však dobrá orientace v aktuální široké nabídce různých společností. Určitě tedy nedoporučujeme sáhnout hned po prvním produktu, který je levnější. Pokud si pečlivě zmonitorujete nabídku většího počtu dodavatelů, můžete určitě ušetřit. Kalkulačka na Energium.cz vám přehledně ukáže, u kterých dodavatelů ušetříte.

2. Bude se při zmněně dodavatele vyměňovat také plynoměr?

Ne, nebude. Je totiž potřeba rozlišovat mezi dodavatelem a distributorem plynu. Distributor technicky zajišťuje dodávku plynu do vaší domácnosti. Dodavatel pouze obchoduje s plynem a komunikuje se zákazníky, zatímco distributor plynu je stálý. Při změně dodavatele vám proto zůstane stávající plynoměr, jelikož se změna distributora vůbec netýká.

3. Jakou administrativní zátěž pro mě změna dodavatele představuje?

Změna dodavatele je překvapivě snadná. Změnu dodavatele nejrychleji provedete tak, že si vyberete nového dodavatele s výhodnější nabídkou, s ním uzavřete smlouvu a o zbytek se postará Energium.cz, které za vás vyřeší všechny formality. V podstatě jde o vypovězení smlouvy se stávajícím dodavatelem a uzavření smlouvy nové s novým dodavatelem.

4. Jak si vyberu lepšího dodavatele plynu?

V dnešní době je výběr opravdu široký. V první řadě si tedy zjistěte, kteří dodavatelé působí ve vaší lokalitě. Poté si spočítejte, kolik u nového dodavatele zaplatíte a zvolte, který dodavatel je pro vás nejpřijatelnější. Nejrychleji a nejsnadněji vše zjistíte pomocí kalkulátoru na Energium.cz, který vám po zadání vstupních dat automaticky vygeneruje cenovou nabídku. Ihned tak zjistíte, kolik u kterého dodavatele ušetříte.

5. Na co si mám dát pozor při změně dodavatele plynu?

Základem úspěchu je pečlivá kontrola smlouvy, kterou s novým dodavatelem podepisujete. V tomto dokumentu jsou všechny potřebné informace, které definují celé smluvní období. Častým chytákem společností bývá například zamlčení skrytých poplatků, na které narazíte až při fakturaci. Nezapomeňte si také ověřit, jak dlouhou výpovědní lhůtu má vaše nová smlouva.

Změna dodavatele plynu a elektřiny vám může ročně ušetřit i tisíce korun. Navíc je bezplatná a její provedení je velice snadné. S Energium.cz o změnu zažádáte online a my už vás zbytkem postupu provedeme a vše za vás vyřídíme.

6. Co když dodavatel zkrachuje, kdo mi bude dodávat plyn?

V případě, že váš dodavatel ztratí schopnost dopravit plyn do vaší domácnosti, nastupuje tzv. dodavatel poslední instance. Ten má za povinnost v zákonem stanovených případech dodat plyn za pevně danou cenu, kterou určuje Energetický regulační úřad. Prakticky se tedy nemůžete dostat do situace, že byste díky pochybení dodavatele zůstali delší dobu bez plynu.

7. Musím změnu oznamovat svému současnému dodavateli?

Ne, jelikož se o samotnou výpověď a kontakt s vaším současným dodavatelem nemusíte starat, jelikož ji za vás provede váš nový dodavatel.

Vývoj ceny energií Průměrná cena elektřiny
4,64 Kč/kWh 2 % arrow
Průměrná cena plynu
16,96 Kč/m3 8 % arrow
Běžná domácnost s námi ušetří 2 463 Kč.
 
Akční nabídky

Hlídáme za vás nabídky od dodavatelů. S námi ušetříte maximum. Stačí se přihlásit k odběru novinek.

 
Výběrem vhodného dodavatele můžete na energiích ročně uspořit spoustu peněz.
woman
Porovnejte si dodavatele plynu v naší chytré kalkulačce zcela zdarma!
Porovnat nabídky