woman

Z čeho se skládá cena elektřiny?

woman

Cena elektřiny se skládá ze dvou složek. Důležitá pro vás jako odběratele elektřiny je především informace, že výraznou část ceny, kterou za elektřinu platíte, máte šanci sami ovlivnit volbou dodavatele.

Neregulovaná část ceny

Neregulovaná část ceny elektřiny tvoří až 40 % celkové částky. Cena silové elektřiny není zákonem či předpisy pevně stanovena. Je určována čistě trhem, respektive jednotlivými dodavateli. Cenu proto můžete ovlivnit tím, jakého dodavatele elektřiny si vyberete. Konkurence v oblasti nabídek elektřiny je velká. Ceny se mohou velmi výrazně lišit, takže při správném výběru můžete ušetřit tisíce. Neregulovaná část zahrnuje: platby za silovou elektřinu, marži dodavatele a náklady na jeho činnost.

Sazba a tarif také ovlivňují cenu, za kterou elektřinu odebíráte. Zákazník spadá do určité sazby, která je mu přidělena na základě odběru a způsobu využívání elektřiny. V rámci přidělené sazby si pak volí tarif odběru - ten představuje konkrétní nabídky dodavatele pro daný tarif.

Regulovaná část ceny

Regulovanou část ceny elektřiny určuje každoročně Energetický regulační úřad (ERÚ). Nelze ji jakkoli ovlivnit tím, že přejdeme ke konkurenci, jelikož se jedná o platbu za zajištění dopravy a dodávek elektřiny. Distributor je vždy přidělen podle lokality, proto ho nelze měnit ani vybírat. Regulovaná část obsahuje: platbu za dopravu a distribuci elektřiny, za službu operátora trhu a příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů.

DPH a daň z elektřiny

Ke koncové ceně elektřiny, kterou tvoří součet regulované a neregulované části, se přidává ještě daň z přidané hodnoty (DPH). Ta je v současné době pro elektřinu stanovena na 21 %. V případě elektřiny pak neplatí zákazník pouze DPH, ale i tzv. ekologickou daň z elektřiny. Tato daň je pevně stanovena na 28,30 Kč za každou odebranou MWh.

Vývoj ceny energií Průměrná cena elektřiny
4,64 Kč/kWh 2 % arrow
Průměrná cena plynu
16,96 Kč/m3 8 % arrow
Běžná domácnost s námi ušetří 2 463 Kč.
 
Akční nabídky

Hlídáme za vás nabídky od dodavatelů. S námi ušetříte maximum. Stačí se přihlásit k odběru novinek.

 
Výběrem vhodného dodavatele můžete na energiích ročně uspořit spoustu peněz.
woman
Porovnejte si dodavatele elektřiny v naší chytré kalkulačce zcela zdarma!
Porovnat nabídky