woman

Složení ceny plynu

Nemáte jasno v tom, jak došel dodavatel k částce na vaší faktuře za plyn? Abyste se mohli správně rozhodnout o změně dodavatele plynu, musíte nejdřív vědět, co a komu platíte. Podívejte se proto, z jakých položek se skládá cena plynu.

Z jakých částí se skládá cena plynu?

Cenu plynu tvoří dvě složky, které jsou poukazovány různým subjektům. Pro vás jako odběratele plynu je důležité především to, že podstatnou část ceny plynu můžete sami ovlivnit správnou volbou dodavatele.

Porovnejte si dodavatele plynu a elektřiny v naší chytré kalkulačce zcela zdarma!
Porovnat nabídky

Neregulovaná část ceny

woman

Neregulovaná část ceny tvoří výraznou část celkové ceny plynu. Jedná se o částkou za plyn jako komoditu, která není zákonem či předpisy jakkoli pevně stanovena či omezena a je tedy určována vývojem na trhu, respektive jednáním a strategií jednotlivých dodavatelů. Výši neregulované složky ceny proto můžete ovlivnit volbou dodavatele. V oblasti plynu existuje celá řada dodavatelů, jejichž ceny se mohou i velmi výrazně lišit. Při správném výběru proto můžete ušetřit ročně i tisíce. Neregulovaná část zahrnuje: platby za plyn jako komoditu, marži dodavatele a náklady na činnost dodavatele.

Regulovaná část ceny

Regulovaná část ceny plynu je stanovována každý rok Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) pro každou distribuční oblast. Tuto část ceny nelze jakkoli ovlivnit, jelikož se jedná o platbu distributorovi plynu za zajištění dopravy a dodávek elektřiny. Distributor je přidělován každému klientovi podle lokality a není možné ho změnit nebo si vybrat jiného. Regulovaná část obsahuje: platbu za dopravu a distribuci plynu a za službu operátora trhu.

Přehledně - složení ceny plynu:

  • neregulovaná část - stanovena dodavateli
  • regulovaná část - stanovena ERÚ
  • + DPH 20 %
  • (+ Daň ze zemního plynu)

DPH a daň ze zemního plynu

Ke koncovému součtu regulované a neregulované části ceny plynu, se přidává ještě daň z přidané hodnoty (DPH), která je v současné době pro plyn stanovena na 20 %. Dále se k ceně může připočítávat ještě daň ze zemního plynu, která se ale vztahuje pouze na právnické osoby a podnikatele. Domácnosti platí DPH, ale od daně ze zemního plynu jsou osvobozené.

Vývoj ceny energií Průměrná cena elektřiny
4,64 Kč/kWh 2 % arrow
Průměrná cena plynu
16,96 Kč/m3 8 % arrow
Běžná domácnost s námi ušetří 2 463 Kč.
 
Akční nabídky

Hlídáme za vás nabídky od dodavatelů. S námi ušetříte maximum. Stačí se přihlásit k odběru novinek.

 
Výběrem vhodného dodavatele můžete na energiích ročně uspořit spoustu peněz.
woman
Porovnejte si dodavatele plynu v naší chytré kalkulačce zcela zdarma!
Porovnat nabídky